5 najvećih prevara fitness industrije je tema na koju se odavno oštrim, pa je ovo jedan od onih članaka koji pišem sa uživanjem. Jer, na svome putu transformacije sam vidio svega, a u stvari najviše beskorisnih gadžeta i savjeta, pa je red da uvedemo malo reda u ovom brdu online informacija.
Napominjem da je ovaj članak namjenjen rekreativcima i amaterima vježbačima i nema veze sa profesionalnim sportistima, ali oni ionako ne čitaju moj blog tako da…
5 najvećih prevara fitness industrije i kako odabrati pravi put?
Oprostićete mi ako ću imati neku opasku koja će zvučati cinično, ali nije mi namjera da solim pamet nego samo da skrenem pažnju na neke stvari koje Vam zaista ne trebaju.
Suplementi (neki od njih)
Velika tema. Proteini, kreatin, testosteron, L-karnitin, gaineri, multivitamini, Omega 3-6-9, BCAA aminokiseline, glutamin, sagorjevači i sve ono što se nalazi u prahu, tabletama, tekućinama… zbunjeni već?
Ne, nisu svi suplementi loši, naravno, Ljudi ne znaju, nekad i ne pitaju, a imaju tendenciju slušanja onih koji jednostavno-treniraju duže od njih. Logično, pa on dobro izgleda, zar ne? Wroooongggggg…
To se zove tržište i reklama. Proizvođač je tu da napravi proizvod, reklamira i proda, kupac je taj koji donosi profit. Mislite da proizvođača zanima da li je, nakon 3 godine uzimanja određenog suplementa, rezultat tu i da li je uopšte koristan? Aha, baš. Probali ste nekad da tužite neku veliku kompaniju jer Vam je prodao nešto što Vam ne treba? Aha, baš, pa je li Vas neko tjerao da kupite…

Kod suplemenata je situacija malo drugačija, jer tamo ne piše baš sve što je unutra. Možda i jeste tačna deklaracija, ali ne kažem ja to niti sam kompetentan, samo kažem da ima i boljih načina za bacanje novca od kupovine skupe mokraće (kroz koju je izašlo vani ono što Vašem tijelu uopšte ne treba). I nisam ja protivnik suplemenata, naprotiv, samo velikoj većini vježbača mnogi od njih niti trebaju niti koriste. Primjer? Recimo, kreatin monohidrat. Strašan suplement. Sjajan. Jedna od revolucija u PROFESIONALNOM SPORTU!!! Da, profesionalnom. Jer kako radi kreatin, u stvari?
Mala lekcija iz osnovne škole. “U toku najintenzivnijeg anaerobnog rada, Adenozin trifosfat ili ATP je glavno unutarćelijsko skladište energije. Ćelija može normalno funkcionisati i obavljati redovne životne funkcije samo kad na raspolaganju ima dovoljnu količinu ATP-a tj. energije. ATP u mišićima može osigurati energiju za samo 7-10 sekundi rada. Nakon toga, naš organizam počinje stvaranje ATP-a iz kreatin-fosfata (u periodu od 5-10 sekundi), da bi nakon toga prešao u stvaranje energije putem glikolize. Dakle, da bi se odvijao mišićni rad, ATP se mora nadoknađivati iz ADP-a i taj proces ovisi o KREATINU, jer je on glavni nosilac fosfatne grupe, što znači da „priskače u pomoć“ ADP-u dajući mu izgubljenu fosfatnu grupu i vraća ga u stanje ATP-a. bla bla bla…”
Da ne dužim, više o tome u članku https://fitnessctt.com/kreatin-suplement-o-kojem-se-puno-prica/
Što znači? 7 do 10 sekundi manijakalnog opterećenja! Bilo da je to sprint, skok, eksplozivni lift ili nešto slično. I što jače i što brže? Da, baš tako treniraju rekreativci…
Poseban pozdrav tabletama za mršavljenje. 😀 idemo dalje.
Funkcionalni trening
Sjajno ime u fitnesu. Funkcionalan. Puna usta kad kažeš. Ma to mora da je dobro nešto…
Eto, svi ostali koji treniraju nisu funkcionalni, samo BAŠ TAJ trening jeste. Jer ostali treniraju nefunkcionalno?
Za ime boga, zašto bi rekreativac trenirao kao pro sprinter na 100 m? Kao powerlifter koji se takmiči na Arnold classic? Kao profesionalni teniser poput Đokovića? I da li stvarno mislite da su ti profesionalci svoja umijeća i sposobnosti napravili 3 puta sedmično u trajanju od 6 mjeseci? I znate li koliko su uopšte platili te treninge? Na kraju, poznato je da mišić vrlo teško puca, ali zato vezivna tkiva (hrskavice, tetive) pucaju kao ledenica. To je još jedno objašnjenje zašto su mnogi vježbači išli na “rekreaciju” tipa fudbala i tamo stradali. Niste spremni za takve velike napore. Tačka.

Profesionalni sportisti su trenirali po tačno zacrtanim FUNKCIONALNIM treninzima pravljenim za tačno određeni sport, godinama i godinama, od malih nogu. Ako planirate da Vam to bude investicija u sport koja, kao i svaka investicija, treba da se isplati, nemam ništa protiv. Ma nemam ni ovako, ako imate novca na bacanje. I ovde je, opet, iz ovakve teme isključen određen broj vježbača koji ima neku tjelesnu manu ili povredu koju mora da sanira, ali to je opet rehabilitacija ili u neku ruku zaista funkcionalni trening, zar ne? To je onda investicija u zdravlje koja se isplati.
Instagram i youtube savjeti
O ovome ne bih puno. Bilo ko racionalan sa mrvom razuma zna da veliki proizvođači traže “influensere” sa velikim brojem pratilaca na društvenim mrežama, da bi prodali svoj proizvod. I ne zanima ih kako su došli do tog broja ljudi. Vrlo je malo broj onih koji zaista znaju nešto i to pokažu drugima, ali to se vidi na prvu.
Ne slikaju guzicu, npr, trista puta sa iskrivljenom glavom u stranu. O ne, ne mislim samo na žene, naravno.
Sprave za trbušnjake i pojas za mršavljenje
Ako želite da zaradite upalu bubrega, onda preporučujem da nikada za vrijeme treninga ne skidate pojas za mršavljenje. Jer to je SVE što će on uraditi.
Vodu koji izgubite kroz znoj ćete vrlo brzo vratiti, čak i na vagu (ako ne vjerujete meni, pitajte boksere koji tokom 24 sata izgube i do 4 kg da bi ušli u nižu kategoriju). Do sada smo puno puta uspješno dokazali da trbušnjaci ne skidaju salo sa stomaka, nego kalorijski deficit, o čemu možete pročitati u najčitanijem članku na blogu, i to na linku https://fitnessctt.com/kalorije-dnevna-potrosnja/
Trbušne mišiće intenzivno trenirate tek kad je stomak potpuno ravan i bez viška masnoće, da bi te mišiće istaknuli, logično.
Dalje, ako trenirate sa minimalnom garderobom, tijelo troši energiju da bi održalo tjelesnu temperaturu, pa je to još jedan razlog manje za “oblačenje nečega”, ako Vam je već cilj skidanje viška masnoće.
Jelovnici, slike, dodaci ishrani
E ovo je ona tema kad kažemo da internet ne valja. Jer svako, baš svako ima pristup distribuciji svojih ideja, pa maker bile i loše.
Ne znate da li je neko STVARNO pojeo ono što je uslikao, ne znate ko mu je sastavio taj recept, ne znate šta je unutra, ne znate… ništa.

Nutricionizam je opasna i velika tema, jer hrana ima najviše uticaja na zdravlje od svih aspekata života. Sljedeći po redu bi bio san i odmor, fizička aktivnost, genetika, zatim “antistress” odnosno neka varijanta psihičkog rasterećenja, i na kraju lijekovi, uticaj zagađenosti sredine itd.
Šta je po meni najopasnije u ovoj temi? Pa naravno” kreš-dijete” odnosno plan ishrane u kojem trošite i do 3 puta manje kalorija nego što bi trebali. I onda dolazi do poremećaja zdravlja, hormona, sna, gubitka snage i pada imuniteta.
Gladovanje nije mršavljenje. Riječ “dijeta” znači “kontrolisani način ishrane”, a ne gladovanje.
Na kraju priče, ima tu i druga strana medalje. Sjajnija, kvalitetnija. Ljudi, treneri, profesori, stručnjaci koji Vam daju prave i dobre informacije. I naplate ponekad, ali one stvari od kojih definitivno imate koristi i koje Vam pomažu u vječnoj borbi za zdravlje. I to nije bačen novac. Birajte pažljivo, jer možda naiđete na baš baš velikog stručnjaka. Ma i to se vidi na prvu, iskreno. Ja sam imao sreće da naiđem na nekolicinu, i na tome sam im doživotno zahvalan.