Mršavljenje nije tako jednostavno i ovih 7 najboljih savjeta za mršavljenje i zdravlje našeg organizma nije jedino čega se morate pridržavati da bi bili uspješni u borbi sa viškom kilograma ili borbi za sopstveno zdravlje, ali je svakako mali vodič koji zaslužuje pažnju.
Nije bitno da li je u pitanju neinformisanost ili klasično neznanje, već hoćete li zaista to primjeniti. Recimo od Nove…Mada, kada nešto saznate, velika je vjerovatnoća da hoćete. Pa onda, da pojasnimo.
7 najboljih savjeta
1. Prebrzo jedete i gutate nesažvakanu hranu
Ovo je najčešća greška koju većina nas pravi. Poslovne obaveze, manjak vremena na pauzi, djeca, muž, žena, baba, pijaca, kućni poslovi….lista je beskrajna. U današnje modernije vrijeme sve je tempirano i vremena nikada nema dovoljno. I zato što prije strpaj kakvu bilo hranu u sebe, progutaj i idemo dalje, zar ne?

Svaki zalogaj bi trebali sažvakati najmanje 20 puta (da dobro ste pročitali). Osim što će biti izlučena daleko veća količina prijeko potrebne pljuvačke i sluzi iz usne duplje, hrana će biti dobro usitnjena kad već stigne do želuca i varenje će biti lakše. Jedan od primarnih uzroka nadimanja je upravo prebrzo progutana hrana i količina zraka u istoj. Dakle, jedan problem smo već otkrili, ali kako idemo dalje, idu i malo veći problemi….
2. Ne pazite na količinu
Drugi najveći problem. I zdrava hrana deblja ako je jedete previše, jer se jednostavno radi o kalorijama koje ste unijeli a nisu Vam potrebne. Ovo je direktno povezano sa rečenicom “ne jedem ja puno” koja opet ima veze sa pitanjem “znate li koliko je u stvari puno?”. Puno više o toj temi možete naći u drugom postu na sajtu, gdje su dnevne kalorijske potrebe tačnije objašnjene, i to na ovom linku https://fitnessctt.com/kalorije-dnevna-potrosnja/
3. Ne znate šta su bjelančevine, ugljikohidrati ili masti
Ovo je po meni – najveći problem. Naime, naš sistem školstva nije baš bajan i ova tema se nešto maaaalo obrađuje u osnovnoj školi, a svi znamo kakva nam je pažnja tada 😀 domaćinstvo i biologija. Ma ajte…
Elem, mislim da bi nam pedagoški sistem trebao ove informacije proslijediti u nekom kasnijem periodu, kada smo malo svjesniji (ili momci počinju paziti na liniju a cure su već odavno svjesne koliko je to bitno ).

Dakle, tema je sasvim opširno obrađena stotinama puta na net-u, i možete naći baš sve što Vas zanima o svemu tome, pojedinačno. Od mene je dovoljno da kažem da su to makronutritijenti i vrlo je bitan procentualni odnos između njih u svakom pojedinačnom obroku, kao i na dnevnom nivou.
Npr. ako obrok treba da sadrži 30 g bjelnačevina (tih straaaaašnih proteina. jelte. od kojih se nabildam a to neću…) onda treba da imate saznanja o vrsti hrane i koja gramaža iste sadrži taj iznos. Primjer je da 100 g piletine ima oko 25 g bjelančevina, a dnevni unos ZA SVAKU OSOBU se kreće od 0.5 g do 1 g bjelančevina na kilogram Vaše tjelesne mase. Ako trenirate, 1g je obavezno!!! To znači da osoba od 80-tak kilograma u treningu treba da pojede oko 80+ g bjelačevina u 3 obroka tokom dana, a osoba koja ne trenira 40-tak. Tema je opširna, guglajte, tražite a ima bogami i ovde na sajtu. Vrlo je bitna tema i spada u edukaciju, pa nemojte da Vam bude mrsko.
4. Ne brojite kalorije
“..o ne ne ne, ne opet”-reći će mnogi. “Ne mogu ja to, nemam vremena, nemam…”
E pa morate. sorry, jer bez brojanja kalorija nema mršavljenja. TAČKA I NOVI RED.
Ovo je u stvari osnova skidanja viška kilograma, jer da bi uspješno trošili višak iz zaliha, morate napraviti manjak u unosu da bi se zalihe počele trošiti, zar ne? To se u fitness-u zove “kalorijski deficit”, a ja ću jednostavno reći ovako: morate potrošiti više nego što ste unijeli u sebe. Nije to samo “probuši kašiku”, morate znati kolike će biti rupe u toj kašiki, što opet zavisi od vrste hrane, što opet zavisi od teme br.3, ako ste je do sada savladali. Niste? Nazad onda…
Jedna moja prijateljica kaže da ne jede puno, “ali za užinu pojedem3-4 banane…”
A nije znala da jedna banana ima 90 kalorija, 4 banane imaju 360 kcal što je pola mog ručka u stvari…
5. Nije svako voće dobro za mršavljenje

E ovde sam Vas iznenadio, znam. 😀 Već smo naveli primjer banane “koja je zdrava”, ali priča ide dalje. Određene vrste voća imaju veliku količinu ugljenih hidrata, što mnogi i ne znaju. Poput banane, tu su jabuke, kruške itd. Onda meni kažu “ja ne večeram, pojedem koju jabuku…” Ako povučemo paralelu sa bananom i saznamo da jabuka ima 52 kalorije…koliko onda “koja jabuka” pomaže? Bolje da večerate…
I da, voće nije pametno jesti poslije 17 00 h, jer sadrži voćni ŠEĆER!
U stvari, najbolje ga je jesti ujutro, posebno za doručak.
Ono voće koje zaista pomaže kod ubijanja osjećaja gladi i nema puno kalorija su citrusi (narandža, limun, grejp) i bobičasto i šumsko voće (jagode, maline, kupine, borovnice…), mada je šumsko malo slađe pa pazite na količinu. I bez šlaga, moliću, ova slika nije za Vas. Samo je dekorativnog karaktera…
6. Ne pijete tekućinu
Namjerno nisam napisao”voda”, jer sam čak i ja umoran od “preporuka” da se pije 2 l vode dnevno. Ako ste kad išli na ultrazvuk abdomena, znate šta Vam pričam o jednoj litri…
Prevelika količina tekućine u organizmu podiže krvni pritisak. Još ako jedete puno soli eto recepta za još gore stanje. Naravno da Vam treba tekućina, ali u te recimo 2 l spada sva tekućina koju ste unijeli kroz čaj, kafu, hranu, voće. Zvuči bolje? Pa i jeste ali ipak da ne zaboravimo činjenicu zašto Vam zaista treba ta voda. Ljudsko tijelo je sastavljeno od 75%+ vode, treba li Vam bolji razlog?
A najkonkretniji problem koji se pojavljuje sa nedostatkom tekućine je problem sa bubrezima. Inače kad bubreg otkaže, on se ne popravlja više jelte. Mislim da ste i to znali 😀
7. Ne spavate dovoljno
E ovo dobro znamo mi koji treniramo, jer sutrašnje posljedice manjka sna su nedostatak koncentracije, umor i razdražljivost. Mi izlažemo organizam daleko većem naporu od ostalih, a mišići rastu kad spavate ako niste znali….
Ostatak stanovništva deficit sna ne osjeti odmah, ali to je proces koji je kumulativan i umor se samo nakuplja jer i dalje spavate malo, i sutra i prekosutra itd. A to ima direktan udar na imunitet, npr.
8 sati sna je obavezno, ali bitnije od toga je da ne zaobiđete REM fazu sna (googlajte, sad ja nemam kada objašnjavati :D) tako da nije isto ako ste krenuli na spavanje u 22 00 H, ili 23, ili ponoć, ili ne daj bože u jedan ujutro.
Za sada toliko, pa počnite da primjenjujete barem nešto od navedenog. Sad znate.
A ako želite da još više znate o ljudskom organizmu i primjenite to, pročitajte više na linku https://fitnessctt.com/holesterol-je-nepravedno-osuden/