Intermittent fasting je dijeta novijeg datuma. U prevodu znači “periodični post” i prema ovom planu jedan dio dana jedete,a drugi ne. Zvuči jednostavno, ali da li zaista funkcioniše pokušaćemo objasniti u ovom tekstu.
Kad kažemo post, većina ljudi pomisli na vjerski preporučeni post. Ugrubo, u pravoslavnom svijetu se kaže da ne možete koristiti namirnice životinjskog porijekla, dok ostalu hranu možete jesti bez ikakvih ograničenja i cijeli dan. U muslimanskom svijetu je opet drugačije, jedete sve (osim naravno svinjetine) ali u tačno određeno vrijeme, dok tokom dijela dana planiranog za post ne možete unositi čak ni vodu.
Intermittent fasting treba detaljnije objasniti
U principu, fasting (odnosno gladovanje) se provodi tokom 16 sati dnevno, dok u ostalih 8 sati stavljate sva 3 obroka. Za vrijeme fastinga možete unositi vodu, čaj, kafu i ostale tečnosti koje nemaju kalorije, a broj unešenih kalorija se u stvari zasniva na ona 3 obroka unutar 8 sati kada jedete. Tu dolazimo do prirodnog procesa u našem organizmu, za koji najnovija naučna ispitivanja tvrde da je u stvari- ključ mladosti.
Zove se AUTOFAGIJA.
Autofagija – šta je to u stvari?
Yoshinori Ohsumi je japanski biolog, stručnjak za ćelijsku biologiju koji je 2016. godine dobio Nobelovu nagradu za medicinu i to za otkriće mehanizma autofagije.
Autofagija je proces koji ćelije koriste kako bi razgradile i reciklirale ćelijske komponente.
Kao obrazloženje za dobivanje nagrade, odbor za dodjelu je izdao sljedeće saopštenje:
“Ohsumijeva otkrića su dovela do nove paradigme koja objašnjava kako ćelije recikliraju svoj sadržaj. Njegova otkrića otvorila su put ka razumijevanju fundamentalne važnosti autofagije za različite fiziološke procese, kao što su adaptacija na glad ili odgovor na infekciju.
Autofagija je proces korištenja i recikliranja neželjenih dijelova ćelije, odnosno različitog “smeća” sakupljenih u njoj. Sam termin, kojim je ovaj proces nazvan, napravljen je od dvije grčke riječi koje u prijevodu znače “samo-jedenje”.
Činjenica da taj fenomen uopšte postoji, otkrili su naučnici 60-tih godina prošlog vijeka. Ali oni nisu mogli razumjeti složenost mehanizma. Devedesetih, Ohsumi je to uradio. Dok je sprovodio svoje eksperimente, otkrio je i gene koji su odgovorni za autofagiju.
Autofagija je svojstvena svim živim organizmima, uključujući i nas. Zahvaljujući njoj, ćelije se oslobađaju nepotrebnih dijelova, a tijelo u cjelini – od nepotrebnih mrtvih ćelija.
Priroda je mudro podarila ćelijama tako nevjerovatnu i korisnu sposobnost da izbace ono što im “izgleda” suvišno ili štetno. Ćelije djeluju skoro kao i mi sami, samo automatski. Upakovan “otpad” smješta se u posebne kese – autofagosome, zatim se premješta u “kontejnere” – lizozome u kojima se probavlja i uništava. Prerađeni proizvodi se “recikliraju” i vraćaju u proizvodnju goriva za napajanje ćelija.
Zahvaljujući autofagiji, ćelija je očišćena od infekcija koje su ušle u nju i toksina koji su nastali tokom ćelijskih procesa.
Eto, zato je post toliko dobar i zato ga mnoge civilizacije praktikuju od davnina. Intermittent fasting je upravo jedna varijanta i zato je toliko dobar.
Više o radu ovog nobelovca poslušajte na linku https://youtu.be/d3upQzVv0l8
Koje su prednosti posta i zašto je Autofagija dobra?
Prednosti bilo kojeg posta su do sada poznate, poput snižavanja krvnog šećera odnosno regulisanja hormona inzulina, zatim čišćenja crijeva i još mnogo čega, dok u mećuvremenu traje regeneracija ćelija.
Važno je naglasiti da kod posta trebaju biti oprezni svi bolesnici kojima je doktor preporučio drugačije, naročito dijabetičari koji bez inzulina mogu pasti i u komu. Svaka dijeta ima svoje prednosti i nedostatke, pa budite sigurni da ste se pažljivo informisali.
Fasting je vrlo preporučljiv kod zdravih subjekata koji redovno vježbaju i žele se riješiti potkožne masnoće. Oni koji su do sada koristili ovu dijetu kažu da rezultati dolaze mnogo brže nego kod kruženja hidratima ili keto dijete, a znamo da su i ove dvije navedene dijete zaista dobre. Mnogi profesionalni treneri i filmske zvijezde su isprobale fasting, i za sada imaju sam riječi hvale. Naravno, nije svaka dijeta za svakoga, pa morate nešto isprobati da bi tvrdili da Vam to pomaže i da je dobro.
Neke prednosti Intermittent fastinga su:
- Vremenski prozor od 16 sati omogućava da ga podesite u bilo koje doba dana odnosno kako odgovara vašim dnevnim obavezama
- Nema nošenja hrane na posao
- Bolja kontrola ukupnog broja unesenih kalorija
- Jednostavnost
- Nema velikih ograničenja u izboru namirnica, osim nezdravih
Postoje li naučna ispitivanja o ovoj dijeti?
Dr. John Bernardi je specijalista i Precision Nutrition PhD stručnjak koji kaže da je isprobao ovu dijetu i poredio je sa klasičnom, kod koje je osnovni princip manje-više standardan odnosno redukcija kalorija na dnevnom nivou uz redovnu fizičku aktivnost. Rezultati su bili dobri, postotak masnoće se smanjio i hormoni su bili u redu, ali kaže da je kod njega ta dijeta uspjela što ne znači da će „raditi“ kod svake osobe. Fasting jeste dobar, ali nije čudotvoran, obavezan i prijeko potreban.
Uvijek se treba fokusirati na kvalitet hrane koju unosite, to je konačan zaključak. Bilo da koristite keto dijetu, kruženje hidratima ili Intermittent fasting, morate pratiti količinu makro i mikro nutritijenata koje unosite tokom dana. Za izgradnju mišićne mase i dalje postoji pravilo da unosite preko 1 g proteina (odnosno bjelančevina) na 1 kg tjelesne mase, količina ugljenih hidrata isto tako mora imati ograničeni unos i to pratite shodno Vašim aktivnostima i treninzima, a masnoće su i dalje bitne i njih ne smijemo zaboraviti..
Zaključak?
Fasting svakako isprobajte. Neki blogeri tvrde da tokom tih 8 sati mogu jesti i junk hranu bez posljedica, ali ja im ne bih baš puno vjerovao. Jedan od mojih učitelja je isprobao ovu dijetu i kaže da je dobra. Ja sam je isprobao i meni odgovara, naročito u ljetom periodu kada zbog velikih vrućina i ne možete da jedete. Snaga nije nestala, krvna slika je dobra, gladovanje je lako kontrolisati čajem i kafom i nije neki pritisak na spremanje hrane. Ako imate problema sa bubrezima, jetrom, imunim sistemom ili visokom inzulinom, nemojte, a ostali samo napred. Na kraju, i Men’s Health časopis je preporučio ovu dijetu, a oni su sigurno dobro proverili informacije prije plasiranja u javnost. Ispitivanja tvrde da fasting popravlja imuni sistem i pomaže pri formiranju novih crvenih krvnih zrnaca.
Uostalom, ako Nobelovac kaže da je Autofagija nešto što je dobro i ako je fasting provocira, ja sam ZA.
Koja je sigurno dobra namirnica, pročitajte u članku https://fitnessctt.com/zeleni-caj-mocan-saveznik/