Fitnes instruktor i zašto trenirati uz njega je vječno pitanje vježbača početnika. Da li uzeti profesionalnu pomoć kada se već jednom odlučite za vježbanje? Ljudski ego, pogrešne informacije ali i veliki broj nestručnog osoblja u svijetu fitnesa je stavilo instruktore na loš glas. Preskupi su, umišljeni, samo promovišu sebe ili određenu kompaniju zbog procenta i tako dalje.
Prvi i jasan argument ZA je sprečavanje povreda kroz vježbanje. Kvalitetan instruktor će prvo paziti da se ne povrijedite i ne ulijećete prerano u prejake treninge. Naučiće vas tehnike disanja, progresivno podizati opterećenje i pratiti kako Vaše tijelo reaguje na vježbu. Odaberite onog koji neće projektovati njegove lične ciljeve kroz vaše treninge, nego će biti posvećen isključivo Vama.
Drugi vrlo bitan razlog je ušteda vremena. Poštediće Vas lutanja od pogrešnih do ispravnih informacija, edukovaće Vas po pitanju ishrane i objasniti kako se u stvari dešava promjena u Vašem tijelu dok vježbate i unosite u organizam potrebne nutritijente. Samim tim, Vaš napredak će se ubrzati i prije ćete vidjeti promjene na sebi, što je odlična motivacija.
Fitnes instruktor je Vaše oružje
Obratite pažnju da li prati Vaš napredak i provodi redovna testiranja Vaše fizičke spremnosti. Vodi li evidenciju vaših treninga i ishrane i imate li uvid u te informacije? Kvalitetan instruktor će se truditi da upozna svakog svog vježbača, njegove navike i strahove. Radiće s Vama na ostvarenju Vašeg zajedničkog cilja i uklanjanju prepreka na tom putu. Provjerite njegov nivo edukacije i da li se konstantno usavršava, kako Vam prenosi svoja znanja i da li je nesebičan u tome.
Izgled, njegovi treninzi i fizička spremnost su bitna stavka. Znamo da su godine samo broj, pa radije izaberite one koji su i dalje u formi ili barem redovno vježbaju. Nekad će Vas pozvati da trenirate uz njih, pa iskoristite tu situaciju da ukradete malo znanja. Uz to, uvijek možete provjeriti da li je dovoljno fleksibilan i snažan, jesu li mu pokreti elegantni i funkcionalni i kakav mu je nivo energije.
Svi treninzi moraju moraju biti sastavljeni od laganog zagrijavanja, glavnog dijela treninga i cool down faze. Pratite da li je svaki Vaš trening takav. Čeka li Vas već u prostoru ili kasni, da li je precizan u objašnjenjima ili Vas doživljava usput gledajući neprestano u telefon? Je li nervozan, viče li na Vas pretjerano (iskreno, da se neko na mene dernja dobio bi…jelte). On jeste tu da Vas motiviše, ali mora postojati fina granica u tome. Pa evo nekoliko savjeta kako se posvetiti svojoj promjeni, kada ste već donijeli odluku da uradite nešto za sebe.
Kako se pokrenuti?
Često je dug put od uvida u potrebu za nekom promjenom, bilo stavova, ponašanja ili osobina, do stvarne promjene. Na tom putu sudaramo se s našim emocijama koje nam mogu olakšati ili otežati put. Čak i ugodne emocije poput sreće i pouzdanja u sebe mogu otežati prelazak s riječi na djela.
Emocije učestvuju u odluci da se mijenjamo
Postoje mnogobrojni uzroci zašto se teško mijenjamo, a jedan od njih su emocije. Nakon što donesemo odluku da ćemo nešto promijeniti u našim životima, tu je odluku potrebno provesti u djelo. Za to nam je potrebno dovoljno energije i svjesna prisutnost u određenim trenutcima da prepoznamo šta nam se događa i da djelujemo po starim obrascima i navikama. Kad se osjećamo loše, pod stresom smo, tužni ili nezainteresovani, imamo nedostatak energije, nemamo volju ni motivaciju za djelovanje ni za promjenu. Ne razmišljamo jasno i ne donosimo odluke koje bismo željeli, već nas vodi automatski pilot. Isto tako, ugodne emocije poput sreće, zadovoljstva, osjećaja pouzdanja i vjere u sebe nas mogu navesti da mislimo da nam promjena nije potrebna.
Ne budite strogi prema sebi
Znanje o tome da nas naše emocionalno stanje može kočiti u promjeni i uzrokovati naš učestali neuspjeh da svoje odluke sprovedemo u djelo pomaže nam da imamo saosjećanja prema sebi samima. Ne možemo se natjerati na promjenu, zamjerati si što nam ne ide i očekivati uspjeh. Važno je biti blag prema sebi, dati si dovoljno prostora i vremena za promjenu jer sve novo zahtijeva pripremu i prilagodbu. Na taj način povećavamo vjerovatnoću promjene i olakšavamo prelazni period jer ne mislimo o sebi kao neuspješnima, već kao ustrajnima. Sve emocije, bile one ugodne ili neugodne mogu poslužiti kao motivator pri promjeni, ali i kao teškoća. Važno je osvijestiti uticaj emocija i iskoristiti ih za svoju dobrobit.
Zabrinutost i stres
Zabrinutost nas blokira, dovodi nas u stanje stresa i smanjuje naše kapacitete za normalno funkcionisanje pa tako i za potencijalnu promjenu. Takođe, moguće je da je zabrinutost povezana sa strahom od neuspjeha te se i ne usudimo probati jer mislimo da nećemo uspjeti. Stres djeluje na organizam tako što se javlja želja za umirenjem, „utjehom“ te posežemo najčešće za hranom koja nas čini „sretnima“ ili za određenom vrstom odmora i opuštanja, a to nikako nisu situacije u kojima aktivno provodimo svoje odluke za promjenom. Navedene emocije možemo iskoristiti kao pokretače tako što ćemo umjesto da smo anksiozni zbog potencijalnog neuspjeha, biti anksiozni zbog postojećeg stanja koje želimo promijeniti. Tada anksioznost i zabrinutost postaju motivacija za promjenu, a maštanje o novome nam daje snagu i pouzdanje da do toga lakše dođemo. Kad smo pod stresom, ljuti i opterećeni, vježbanje i aktivacija energijom tih emocija je najbolji način da dovedemo svoje tijelo u ravnotežu, a to je i direktni put ka promjeni ponašanja koja su za nas štetna.
Pouzdanje i sreća
Kad smo sigurni u sebe, zadovoljni svojom okolinom, biće nam teže potaknuti se na promjenu nekih neželjenih ponašanja. Osjećaj sreće nas uljuljkava u postojeće stanje i opiremo se promjeni. Kad želimo promijeniti neko ponašanje ili naviku, dobro je osjetiti nezadovoljstvo koje nam ona stvara i iskoristiti to kao pokretač. Generalan osjećaj pouzdanja u sebe nam jako pomaže jer znamo da smo sposobni za promjenu. A kad se osjećamo dobro, aktivniji smo i efikasnije rješavamo probleme te je važno u takvim trenutcima pokretati promjenu jer ćemo biti uspješniji. Sama svjesnost o tome kako djeluju emocije omogućava nam da upravljamo s namjerom svojim ponašanjem.
Tuga i dosada
Kad smo tužni, ništa nam se ne da, nemamo energije niti volje za aktivnostima te nam se svaka promjena čini prevelikim ulaganjem truda. Dosada ukazuje na mali nivo podsticaja iz naše okoline i nedostatak neke dnevne rutine, sadržaja u našim životima. Kad smo tužni, promjena koju činimo za sebe je da pokušamo izaći iz tog stanja. Naravno, tugu je važno osjetiti i biti s njom, odtugovati. No, ako smo pretežno tužni i nismo zadovoljni, aktivacija poput sporta, šetnji, druženja je najbolji način da se počnemo mijenjati. Takođe, dosadne aktivnosti treba osvjestiti i neku od njih zamijeniti aktivnošću koja je za nas zdrava i korisna poput sporta, čitanja i slično.
Kako prepoznati pravog profesionalca, posvećenog isključivo klijentu?
Svjedoci smo da poneki treneri sebi malo previše dozvoljavaju i ponašaju se neadekvatno prema klijentima, dodirujući dijelove tijela klijenta koji baš i nemaju neke veze s treningom. Ako Vas isteže na kraju treninga, gledajte kako se odnosi prema vama. Svaki profesionalac će pokušati izbjeći fizički kontakt sa vama, uvijek će koristiti neki ručnik kad Vas isteže ili pomaže u tome. Ako već radi neke korekcije položaja tijela tokom samog izvođenja vježbe ili pokreta istezanja, dotaknuće vas kratko, možda samo vrhovima prstiju i nikada neće dotaknuti golu kožu na Vašem tijelu bez pitanja i Vaše prethodne dozvole. Ili, bože sačuvaj, neki drugi dio tijela!!! Scene onih koji “jašu” klijente tokom “istezanja”, drže ruke na dupetu klijenta ili gole dlanove na ramenima ili stomaku smo svi već vidjeli.
Kako trening zaista treba da izgleda, pročitajte na linku https://fitnessctt.com/sta-je-to-kvalitetan-trening/ Nebitno da li trenirate u grupama ili idete na personalne treninge, Vaš instruktor ili trener je Vaše oružje u postizanju zacrtanog cilja. Izaberite zato ono najoštrije, jer zato ga i plaćate.