Holesterol nije pokretač srčanih bolesti, a to je prvi javno izjavio jedan američki kardiolog i hirurg i priznao da je moderna medicina pogriješila. Otkrio je koji su pravi razlozi ovog raširenog zdravstvenog problema.
Dr. Dwight Lundell objasnio je prave razloge srčanih bolesti. Za početak priznaje da su on i drugi doktori koje je obučavao godinama griješili s obzirom na uzrok srčanih bolesti. Naime, dugo se govorilo da je za sve kriva povećana količina holesterola, te da je jedina terapija smanjivanje njegovog nivoa lijekovima i nemasnom ishranom.
Prije nekoliko godina, napokon je shvatio da je pravi uzročnik srčanih bolesti upala. “Prehrambena uputstva, koje smo godinama dijelili, u stvari su pojačala epidemiju”, dodao je. Svi su bjesomučno mjerili LDL i HDL, a u stvari dobri i loši holesterol i ne postoji. Sumnjate? Proguglajte malo kako Eskimi jedu…
Ističe nekoliko poraznih činjenica. Iako je 25% Amerikanaca na statinima (lijekovima za snižavanje nivoa holesterola) i ukupno se smanjio udio masti u ishrani, a danas je sve više građana koji umiru od srčanih bolesti. Holesterol se zbog upale nakuplja na zidovima krvnih sudova i dovodi do srčanih bolesti i moždanog udara. Bez upale, holesterol bi se slobodno kretao po tijelu, pa je upalni proces, a ne holesterol, glavni uzročnik bolesti!
Dr. Lundell pojašnjava da je upala prirodna odbrana tijela protiv strane tvari ili organizma, kao što su bakterije, virusi ili toksini. Do hronične upale dolazi kada je ljudski organizam neprestano izložen povredama koje izazivaju toksini ili hrana koja se nikada ne bi trebala nazivati hranom jer u prirodi je nema. “Povrede i upale krvnih sudova koje izaziva ishrana sa manjim udjelom masti, ali bogata prerađenim sastojcima, poput šećera, preporučivana je godinama”, dodao je.
Glavni uzročnici upalnih procesa:
- Prerađeni ugljeni hidrati (šećer, brašno i proizvodi od njih). Ugljeni hidrati koje bi ljudi, zapravo, mogli unositi su oni iz svježeg voća, povrća i žitarica punog zrna.
- Prevelike količine omega 6 biljnih ulja, poput sojinog, kukuruznog ili suncokretovog, koji se nalaze u većini prerađene hrane. Problem je što tijelo treba omega-6 masne kiseline, ali one treba da budu u ravnoteži sa unosom omega 3. Moderna ishrana dovela je do toga da odnos unosa omega-6 prema omega 3 iznosi od 15:1 do 30:1, dok bi uravnotežen omjer iznosio 3:1. Unos transmasnoća ne bi trebao doći u obzir, pa u tom slučaju margarin i druge očvrsnute biljne masti uopšte ne upotrebljavajte, jer sadrže za tijelo vrlo štetne transmasti.
Švedska je prva zemlja koja je provela istraživanje LCHF ( Low Carb High Fat ) dijete sa visokim udjelom masnoća i malom količinom ugljenih hidrata, i rezutati su bili odlični. Podsjećam da je LCHF u stvari varijanta keto dijete. Ispitivanja iz 2013. godine možete proučiti na linku
https://www.dietdoctor.com/swedish-expert-committee-low-carb-diet-effective-weight-loss
Pojavljuje se sve više i više dokaza da je u stvari “šećerni lobi“ još 80-tih godina finansirao “nezavisna istraživanja“ koja su potvrdila štetnost holesterola. Ali kad razmislite logično, to uopšte i nema smisla. Pogledajte samo deklaracije na proizvodima u tržnim centrima, naročito one na kojima piše „bez holesterola“. Pretrpani su šećerom!!!
Ugljeni hidrati se u jetri pretvaraju u neutralne masti (trigliceride). Višak ugljenih hidrata i njihovo pretvaranje u masti zahtijeva veće količine inzulina. Inzulin pomaže da se iz glukoze u masnim ćelijama stvore neutralne masti. Stres (povećana aktivnost nadbubrežne žlijezde) smanjuje iskorištavanje ugljenih hidrata u ćelijama, pa se pojavljuje hiperglikemija (povećani nivo glukoze u krvi), što pojačava izlučivanje inzulina. Zadatak inzulina je da glukozu iz krvi “pospremi” u ćelije. Veći nivo inzulina u krvi “provocira” glad. Tako se krug zatvara, i to je ujedno razlog zašto se neke osobe pod stresom debljaju.
Da bismo otopili suvišno masno tkivo trebamo “zaposliti” mišiće. Mast je toplotni izolator tijela. Brzina provođenja topline u masnom tkivu je tek trećina brzine kojom se toplota provodi u drugim tkivima. Dovođenjem toplote (vježbanjem) ubrzavamo metabolizam i stvaramo energiju.
Ono što možete učiniti je izabrati ishranu kakvu je pripremala vaša baka, a ne polugotovu koju je vaša majka spremala na brzinu. Izbacujući hranu koja izaziva upale i dodajući važne hranjive tvari iz svježe, neprerađene hrane, zarašće oštećenja u arterijama i drugim mjestima u tijelu koje nosi tipična moderna ishrana. Povećan unos visokoenergetski bogatih tvari, kao što su koncentrisani ugljeni hidrati i masti dovodi do nagomilavanja masti u organizmu.
(dio teksta preuzet sa building-body.com)
A šta su u stvari ugljeni hidrati i kakve to ima veze sa šećerom, inzulinom i svime ostalim pročitajte u članku https://fitnessctt.com/ugljeni-hidrati-ili-seceri/