Jaja su odličan izvor proteina i nezasićenih masti. 100g jaja sadrži oko 13 g proteina potpunog aminokiselinskog profila i oko 10 g masti, od čega je oko 70% nezasićenih, a oko 30% zasićenih.
Cijenjeni medicinski stručnjak S.Obrenović sa naučne pozicije govori o kvalitetu jaja kao prehrambene namirnice, te njihovog efekta na organizam sportista i obične populacije, što dokazuje najstručnijim naučnim istraživanjima.
Vjerovatno ne postoji prehrambena namirnica oko koje u široj javnosti postoje toliko suprotstavljena mišljenja, kao što su jaja. Većini ljudi, koji bez kritičkog razmišljanja i analize prihvataju sve što im se servira kroz medije, bez obzira na argumente i stručnost izvora, prva asocijacija na riječ jaja su riječi holesterol i koronarna bolest. U ovom ću se dijelu prije svega pozabaviti uzročno-posljedičnom vezom između konzumacije jaja i koronarne srčane bolesti, koristeći se zaključcima iz ispitivanja objavljenih u vodećim naučnim publikacijama.
Mit o štetnosti jaja dolazi od tri pretpostavke:
- Sadržaj holesterola u jajima je velik.
- Unos holesterola kroz ishranu dovodi do povišene koncentracije holesterola u krvi.
- Povišena koncentracija holesterola u krvi uzrokuje koronarnu bolest.
Tvrdnja o prehrambenom holesterolu kao uzročniku koronarnih bolesti potiče iz nekoliko ispitivanja koja su objavljene počekom 20. vijeka. U tim ispitivanjima su hranili zečeve visokim koncentracijama holesterola, i kao rezultat dobili izrazito povišenje nivoa holesterola u serumu i aterosklerozu. Takvi dokazi se koriste za potvrdu hipoteze o štetnosti namirnica koje sadrže holesterol. Međutim, kliničko značenje tih ispitivanja je nepostojeće. Takvi rezultati se ne mogu se primijeniti na ljude. Zečevi su biljojedi čiji metabolizam pokreću prije svega slobodne masne kiseline nastale fermenatcijom celuloze u probavnom sistemu, što je toliko drastična razlika u odnosu na ljudski metabolizam, da samo zlonamjerni demagog može pokušati ekstrapolisati te rezultate na ljude. Ali, takvih očito na svijetu ne nedostaje…
Da li unos holesterola kroz ishranu rezultuje povišenom koncentracijom holesterola u krvi?
Razmotrimo metabolizam holesterola. Središnji organ odgovoran za metabolizam holesterola je jetra. Holesterol u organizmu služi npr. za sintezu vitamina D i sintezu hormona (uključujući testosteron). Višak holesterola veže se sa lipoproteinima visoke gustoće (HDL), koji transportuju holesterol iz perifernih tkiva u jetru. U jetri se holesterol razgrađuje, i iz njega se sintetizuju žučne soli i pospremaju u tzv. micelle (slika 1). Micele se skladište u žuči, a nakon obroka putuju u tanko crijevo, gdje učestvuju u apsorpciji masti iz hrane (uključujući holesterol). Dio holesterola tako ulazi u enterocit i iz njega, nakon vezivanja sa apolipoproteinom B-48, u limfu.
Jetra dnevno izluči oko 24g dnevno žučnih soli (navedene brojke vrijede za prosječnu zdravu osobu i ne uzimaju u obzir individualna odstupanja). Za prosječnu osobu, oko 0.4 g dnevno žučnih soli se izluči iz organizma putem fecesa. Kako je ukupna količina žučnih soli u opticaju konstantna, proizilazi da jetra dnevno sintetizuje oko 0.4g žučnih soli. Budući da se žučne soli sintetišu iz holesterola, znači da jetra razgradi oko 0.4 g holesterola dnevno.
Za prosječnu osobu jetra u žuč izluči oko 2 g holesterola dnevno. Kako je prosječan dnevni unos prehrambenog holesterola oko 0.4g, proizilazi da jetra sintetiše većinu holesterola koji cirkuliše u organizmu. Od 2.4 g holesterola koji cirkuliše organizmom tokom dana, fecesom se izluči oko 50%, što znači da se za prosječnu osobu 1.2 g holesterola sintetizuje u jetri. Postavlja se pitanje, da li je sinteza holesterola u jetri regulisana mehanizmom negativne povratne sprege, koji je tipičan za održanje homeostaze organizma, i prema tome života. Odgovor na to pitanje je potvrdan. U pitanju je inhibicija HMG-CoA reduktaze (putem indirektne inhibicije transkripcije), enzima koji podstiče sintezu holesterola u jetri, zbog koga je kod zdravih osoba povećana apsorpcija dijetalnog holesterola i uzrokuje smanjenu sintezu holesterola u jetri, tako da je ukupna količina holesterola u organizmu konstantna. Uz to dolazi do smanjenja osjetljivosti receptora za holesterol. Pri tome je promjena izlučivanja holesterola iz organizma zanemariva. Za razliku od toga, kod bolesnih osoba, za koje navedeni mehanizam povratne sprege ne radi, dolazi do povećanog lučenja holesterola iz organizma, ali taj mehanizam nije dovoljno efikasan da zaustavi porast nivoa holesterola.
Dakle, kod zdravih osoba, dnevni prehrambeni unos holesterola, čak i oko 2 g ne bi trebao bitno djelovati na nivo holesterola (isključujući prelaznu pojavu potrebnu za adaptaciju organizma nakon obroka), budući da organizam to kompenzuje smanjenjem sinteze holesterola u jetri.
Kako su supstrati za sintezu holesterola u jetri, smanjenjem unosa zasićenih masti (bez obzira na prehrambeni holesterol) možemo smanjiti sintezu holesterola. Kako trans-masti drastično djeluju na sniženje HDL, sintezu LDL i na koagulacione faktore, potrebno ih je potpuno izbjegavati.
Uz sve navedeno, jaja, uz holesterol, sadrže i lecitin, koji snižava nivo holesterola. Ukupan nivo holesterola u krvi će svakako zavisiti od mnogih faktora u ishrani (unos zasićenih masti, trans-masti, višestruko nezasićenih masti, povrća, itd.) i izvan ishrane (fizička aktivnost).
Tako kaže teorija, ali šta je u praksi?
Ispitivanja, koje su pratila uticaj unosa jaja na nivo HDL i LDL holesterola, došla su do zaključka da nema bitnog uticaja konzumiranja jaja na nivo LDL-a. Teza 3 nije tačna, budući da je poznato i opšteprihvaćeno da je rizik od koronarnih bolesti obrnuto proporcionalan nivou HDL holesterola, a proporcionalan nivou LDL holesterola. Uz to, novija ispitivanja upućuju na mogućnost da je broj LDL čestica bolje korelisana sa razvojem koronarnih bolesti, nego nivo LDL holesterola. Zanimljivo je da prema nekima, unos dijetalnog holesterola iz jaja uzrokuje povećanje količine HDL i velikih LDL čestica, a smanjenje količine vrlo malih i malih LDL čestica, čime se ukupni broj LDL čestica smanjuje (zbog smanjene sinteze u jetri).
Kako je holesterol prekursor u sintezi testosterona, hormona koji je neophodan za sintezu proteina, konzumacija prehrambenih proizvoda koji ga sadrže, doprinosi povećanju mišićne mase. Holesterol koji se iskoristi u perifernom tkivu (npr. u mišićima) ne doprinosi nivou holesterola u krvi.
Mali broj ispitivanja posmatrao je direktan uticaj uzimanja jaja na nastajanje srčanih bolesti, ali one koje jesu, nisu uočile statistički bitnu povezanost između jedenja jaja i koronarne bolesti.
Treba napomenuti da su citirana ispitivanja rađena na opštoj populaciji, a ne na sportistima. Logična je hipoteza da sportisti, a posebno bodybuilderi, čiji je cilj povećanje mišićne mase ili skidanje masnog tkiva uz očuvanje mišićne mase uz kalorijsku restrikciju, imaju povećanu potrebu za svim hranjivim tvarima, uključujući prehrambeni holesterol. Zato, dokazano je da dizanje tegova povoljno djeluje na lipidni profil.
U skladu sa navedenim, prosječna zdrava osoba može bez straha jesti nekoliko jaja dnevno. Sportisti u intenzivnom treningu mogu jesti i veće količine jaja, bez negativnih posljedica.
Jaja i bodybuilding
Od sredine 60-tih i početka sedamdesetih, bodibilderi nisu imali ogromnu paletu dodataka koji su sada dostupni. Iako brojni dodaci pokazuju svoju sposobnost da Vam pomognu da spalite višak tjelesne masti, nisu baš 100 % sigurni. Nekada se pretvorio koristila lipotropija u tu svrhu. Lipotropic bukvalno znači “voljenje masti”. Iz medicinske perspektive, lipotropija je bila nešto što je pomoglo u čišćenju masti iz jetre. Zapravo, jedan od najranijih znakova otkazivanja jetre je pretjerano veliki sadržaj masti u organu. Jetra koristi lipotropiju kako bi očistila višak masti. Dakle, kada ste deficitarni u njima, možete da nataložite višak masti u jetri. Apsurdno, ali tačno…
Uvijek se govorilo da je glavni uzrok masnih jetre bio pretjeran unos alkohola, ali u skorije vrijeme slučajevi u kojima alkohol nije bio faktor pokazali su suprotno. Ta vrsta masnih jetre povezana je sa rezistencijom insulina i metaboličkim sindromom, koji je i sam prethodnik kardiovaskularnih bolesti i dijabetesa. Pošto je holin potreban da se oboreni jetre prekomerne masnoće, a da se ne dobije u nekom obliku, loša situacija bi bila još lošija. Uzimanje posebne vrste probiotskog suplementa može vratiti ravnotežu crijevnih bakterija, sprečavajući kardiovaskularne neželjene efekte uzimanja holina (cholin) ili lecitina.
Primarna hranljiva elementi lipotropije su lecitin i fosfatidilholin, holin i betain, koji se proizvode od holina. Holin i inositol su prodati kao “lipotropni suplementi” prije 40 godina, a bodybuilderi su ih nazivali “gorionici masti”. Dok nisu bili direktno uključeni u oksidaciju masti, oni su igrali važne uloge u sintezi lipoproteina u jetri, što je pomoglo transportovati materijalne supstance u krvi. Nedostatak holina i drugih donora metila doveli su do pada proizvodnje lipoproteina, što je uzrokovalo masnoću u jetri. Tako možete videti kako se razmišljalo: jer je holin pomogao jetri da ukloni od viška masnih naslaga, a korišćenje holina bi isto učinilo i za prekomjerno masno tkivo u drugom dijelu tijela.
Pored toga što pomaže u skladištenju masti i kontrolu jetre, holin igra brojne druge važne uloge u organizmu. Holin i drugi donatori metila, kao što je S-adenil metionin, a.k.a. SAMi, pomažu organizmu da razbije homocistein, nusproizvod metabolizma esencijalnog aminokiselin metionina. Međutim, homocistein je otrovan u velikim količinama i povezan je sa kardiovaskularnim problemima i drugim bolestima.
Holin i lecitin su takođe od vitalnog značaja za održavanje ćelijskih membrana – nedostatak holina dovodi do ćelijske smrti. Holine igra važne uloge u zdravlju mozga, ne samo u odnosu na popravku i proizvodnju ćelijske membrane, već i zato što je to prekursor acetilholina, neurotransmitera mozga. Acetilholin je mali kod nekoga ko ima degenerativnu bolest mozga, kao što je Alzheimerova bolest. Zapravo, Alzhajmerova bolest izgleda da cilja na neurone koji proizvode acetilholin. Nedostatak acetilholina je odgovoran za tipičnu nedostatak memorije i probleme učenja kod onih koji imaju degenerativne moždane bolesti.
Pored toga, acetilholin je primarni neurotransmiter na motornom neuronu, što znači da je potreban kod prenosa poruka iz centralnog nervnog sistema u vaše mišiće, omogućavajući im da se dogovore. Neke studije pokazuju da iscrpna vežba može oštetiti holin u telu, što dovodi do deficita u mišićnoj funkciji. Nedavno je nekoliko studija pokazalo da betain, koji je nusproizvod metabolizma holina, pomaže u održavanju intenziteta vježbe. Betain je takođe efikasan kada pomaže u pretvaranju viška homocisteina u metionin.
Možda najznačajnija stvar koju možete učiniti u međuvremenu jeste da prestanete odbacivati žumance od jaja. Oni neće ometati napore za gubitak masti, ali mogu pomoći u zaštiti dugoročnog zdravlja. Iskoristite ovako ovaj puni potencijal jednog od najkvalitetnijeg izvora protein, jer jaja sadrže sljedeće supstance:
Količina u 100 g | |
Kalorije (kcal) 155 | |
Masti 11 g | |
Zasićene masne kiseline 3,3 g | |
Polinezasićene masne kiseline 1,4 g | |
Mononezasićene masne kiseline 4,1 g | |
Holesterol 373 mg | |
Natrij 124 mg | |
Kalij 126 mg | |
Ugljikohidrati 1,1 g | |
Dijetna vlakna 0 g | |
Šećeri 1,1 g | |
Bjelančevine 13 g |
Vitamin A | 520 IU | Vitamin C | 0 mg |
Kalcij | 50 mg | Željezo | 1,2 mg |
Vitamin D | 87 IU | Vitamin B6 | 0,1 mg |
Vitamin B12 | 1,1 µg | Magnezij | 10 mg |
Jaja se uklapaju u mali budžet koji je mnogima na raspolaganju, a šta još možete raditi u tom slučaju pročitajte u članku