Kafa je za mnoge neizbježni jutarnji ritual. Vaša jutarnja šoljica kafe ostavlja vas vedrih očiju i spremne da preuzmete dan – čim završite sa odlaskom u toalet, ako ste kao mnogi ostali.
Ali šta je to sa tom tekućinom koja pokreće Vašu utrobu?
Pa to je prilično jednostavno: Kafa povećava kontrakcije u vašem crijevu, što ih aktivira i time povećava potrebu i nagon da stolica putuje u vaš rektum, kaže Satish Rao, MD, Ph.D., direktor probavnog zdravstvenog centra u Georgia Regents Univerzitetu.
Prije dvije decenije, dr Rao i njegovi timovi regrutovali su 12 “sretnika” koji su nosili analne sonde sa senzorima koji su mjerili aktivnost pritiska u različitim delovima kolona i rektuma. Tokom 10 sati, ispitanici su pili istu količinu kafe, kafe bez kofeina i tople vode, i pojeli 1.000 kalorijski burger obrok.
Hrana je izazvala najveću aktivnost u utrobi učesnika, ali istraživači su bili iznenađeni kada su otkrili da je kafa izazvala kontrakcije slične magnitude, pa čak i 60 posto jače od tople vode, i 23 posto intenzivnije od kafe bez kofeina.
Ovo pokazuje da kofein – poznati stimulans – igra ulogu u pokretanju vašeg debelog crijeva, ali to nije jedini uključeni igrač. Vjerojatno postoji nešto u samoj kafi koja je odgovorna za vašu potrebu za odlaskom na toalet, kaže dr Rao.
Stručnjaci imaju teoriju: Samo nekoliko minuta nakon što ste popili kafu, ona stiže do vašeg želuca. Jedan ili više stotina spojeva aktivira proizvodnju određenih hormona u vašem tijelu, kao što je motilin – koji stimuliše kontrakcije crijeva – ili gastrin, koji uzrokuje lučenje kiseline u želucu. To je onda kada se kaka, jelte… 😀
Vaš debelo crijevo je oko dva puta aktivnije ujutro zahvaljujući cirkadijanskim ritmovima vašeg tela, kaže dr Rao. Dodajte doručak, isperite ga kafom – od kojih oba nezavisno izazivaju kontrakcije kolona – i možete da vidite zašto. Kako biste izbjegli potrošnju prekovremenog rada na poslu, zadržite se na tome. 😀 Ovo će vašem debelom crijevu dati dovoljno vremena da se smiri od svog jutarnjeg obrta, kaže dr Rao.
Kafa je prva, u redu. A kada popijete svoju prvu šolju, pokušajte da je ne uparite sa hranom ili vježbanjem, jer će Vas… pa neću reći ali pretpostavljate.
Kafa Vas ne održava samo budnima – može vas i učiniti pametnijim. Aktivni sastojak kafe je kofein, koji je stimulans i najčešće konzumirana psihoaktivna supstanca u svijetu. Kofein deluje u vašem mozgu blokirajući efekte inhibitornog neurotransmitera zvanog adenozin. Blokirajući inhibitorne efekte adenozina, kofein zapravo povećava otpuštanje neurona u mozgu i oslobađanje drugih neurotransmitera kao što su dopamin i norepinefrin.
Mnoge kontrolisane studije su ispitivale efekte kofeina na mozak, pokazujući da kofein može privremeno poboljšati raspoloženje, vreme reakcije, pamćenje, budnost i opšte funkcije mozga. Postoji dobar razlog zašto ćete naći kofein u većini komercijalnih dodataka za sagorevanje masti. Kofein, delom zbog stimulativnog dejstva na centralni nervni sistem, podiže metabolizam i povećava oksidaciju masnih kiselina. Takođe može poboljšati atletske performanse na nekoliko načina, uključujući i mobilizaciju masnih kiselina iz masnog tkiva. U dve odvojene meta-analize, utvrđeno je da kofein povećava performanse vježbi za 11–12%, u prosjeku.
Da sumiramo
Kofein povećava metabolizam i pomaže u mobilizaciji masnih kiselina iz masnog tkiva. Takođe može poboljšati fizičke performanse. A ako Vam već popravlja i stolicu, nema razloga da izbjegavate kafu kao Vaš jutarnji ritual. Ili prije treninga..
Ako je prvi jutarnji ritual bitan, kakav je onda posljednji uvečer pročitajte u članku https://fitnessctt.com/stvarnost-ili-fikcija-uzimanje-hrane-prije-spavanja-deblja/