Pušenje je zdravstveni problem, a prestanak pušenja često dovede do debljanja. Otprilike, u prosjeku se bivši pušači udebljaju 4-5 kg u prvoj godini života bez duhanskog dima.
Univerzitetska bolnica u Cirihu je provela istraživanje iz kojeg je zaključeno da bivši pušači ne jedu više nego obično, pa to nije razlog gojenja. Pod vođstvom profesora Gerharda Roglera ispitivanja su dovela do zaključka da je moguće objašnjenje – promjenu u kombinaciji bakterija u crijevima.
U magazinu PLoS One su objavili da se, nakon prestanka pušenja, mijenja sastav bakterija u crijevima. Ta nova crijeva flora počinje da dobija karakteristike one bakterijske sredine koja je već primjećena u crijevima gojaznih osoba. Prof. Rogler navodi da se radi o bakterijama tipa Proteobacteria i Bacteroidetes, koje navodno efikasnije koriste energiju i razlažu vlakna. Posljedica je pretvaranje veće količine hrane u masnoće, mnogo više u poređenju na izlučivanje iz organizma. Tj. Skladištenje masnoća, naravno.
Pušenje cigareta prekidam, udebljaću se?!
U ispitivanju su učestvovali pet nepušača, pet pušača i pet osoba koje su ostavile cigarete nedjelju dana prije početka testa. Istraživanje je pokazalo da su one osobe, koje su tek prestali da puše, imale veći prosjek Proteobacteria i Bacteroidetesa mikroorganizama u crijevima, i to mnogo više od prosjeka. Za vrijeme ispitivanja, osobe koje su prestale sa cigaretama su se udebljale prosječno 2,2 kilograma, iako nisu promijenile navike u ishrani.
Šta onda uraditi, u stvari?
Mnogo puta do sada je rečeno koliko je u stvari pušenje štetno, i postoji puno dokaza o tome. To je ovisnost sa kojom se treba boriti, a ta borba nije laka. Dosadašnja iskustva psihoterapeuta, koji pomažu osobama koje su odlučile da prestanu pušiti, kaže da su simptomi apstinencije od duhana jaki kao i kod onih koji se odvikavaju od heroina.
Jedan od dobrih alata kod odvikavanja od pušenja je svakako fizička aktivnost, uz pomoć koje mijenjate količinu hormona u organizmu i time nadomještate osjećaj zadovoljstva koji Vam donosi cigareta. A dugotrajno iscrpljujuće trčanje, po mom iskustvu, vam pomaže da poželite da niste nikada zapalili ni jednu cigaretu! Subjektivni osjećaj sužavanja pluća je samo dokaz da razmjena tvari u organizmu, naročito kiseonika, ne ide onako kako je to nekad išlo. Začepljenje bronhija, smanjeni kapacitet pluća, previsok broj otkucaja srca i nedostatak kondicije su simptomi sa kojima se suočavaju pušači. Da ne govorimo o opasnosti od karcinoma ždrlijela, jezika, dušnika i pluća, poremećaja krvotoka, srčanih problema i mnogih drugih bolesti.
Bukvalno, možete završiti sa odstranjivanjem glasnih žica, pa ako želite da budete nijemi do kraja života recimo…slobodno nastavite. Kao autor ovih redaka imam pravo da Vam skrenem pažnju, jer se i sam borim sa ovom ovisnosti, pa Vas molim da mi se pridružite u borbi za sopstveno zdravlje.
Inače, preporučujem odličnu knjigu „Lako je prestati pušiti“ koju je napisao Allen Carr. Ne zaboravite, sve ono dobro što radite danas, naplatićete ili će Vam biti naplaćeno u budućnosti.
A koje su posljedice pušenja, za one koje vole čitati engleski, evo i koristan link https://www.betterhealth.vic.gov.au/health/healthyliving/smoking-effects-on-your-body
Neke namirnice, koje Vam mogu pomoći u borbi za očuvanje vlastitog zdravlja, pronađite u članku https://fitnessctt.com/namirnice-i-fitness-spisak-18-najkvalitetnijih/