Sir je visokovrijedna namirnica koja se kao delikates provlači kroz većinu svjetskih kuhinja, slijedeći autohtone tradicije izrade. Iskorišten je do maksimuma zbog svojih posebnih okusa i aroma koje imaju njegove podvrste i naročito zbog hranjivosti, bogatstva mineralima (od kojih vodi kalcijum) i ponekih vitamina.
Ljubitelji sira poznaju sve vrste i degustiraju ga sa posebnim apetitom, i pored visokih cjena koje ga u današnje vrijeme prate u našim trgovinama. Mnoge visokovrijedne vrste, kao što je svježi kravlji sir, i dalje se zadržavaju kao br. 1 po odnosu cjene i kvalitete, dostupnosti i esencijalnosti samog sira. Bogat je vrijednim proteinima, zato se preporučuje sportistima i onima koji moraju unositi povećane vrijednosti proteina. Može se jesti i kao zamjena za meso. Pedijatri ga preporučuju u svakodnevnoj ishrani male djece upravo zbog kalcijuma koji sadrži, uz fosfor i magnezijum.
Bogat je esencijalnim aminokiselinama, što je još jedna prednost pri izboru. Bez obzira na masti i ugljikohidrate koje sadrži, može se preporučiti kao dio dijetalne ishrane, jer ima nižu kaloričnu vrijednost među sirevima (100 g sira sadrži samo 103 kcal).
Osim kravljeg, u ishranu svakako uvrstite i koziji sir, koji je od davnina poznat po ljekovitim osobinama. Redovnim uzimanjem snižava nivo šećera i lošeg holesterola, ima dokazane antikancerogene osobine, liječi probleme sa disajnim sistemom poput alergija i bronhitisa i jača imunitet. Najvažnije, koze se većinom još ne hrane vještačkom hranom, pa možemo reći da se dobija prirodnim putem.
Poput kravljeg, najmanje masan je sirov, najlakše se probavlja i kao takav sadrži esenciju svoje arome. Preporučuje se osobama alergičnim na protein kravljeg mlijeka i osobama osjetljivim na laktozu, jer je ima u manjim količinama od kravljeg mlijeka. Nećemo zaboraviti da je i malo masniji od kravljeg mlijeka, iako zavisi o proizvođaču.
Ovčiji sir, naravno u zavisnosti od načina proizvodnje, sadrži ipak najviše masnoća. Zato ga uzimajte povremeno. Bogat je vitaminom A, vitaminima B grupe, kalcijumom, magnezijumom, fosforom. Uz kalcijum, sadrži i veće količine D vitamina koji pomaže da se kalcijum pravilno apsorbuje i iskoristi na najbolji mogući način u organizmu. Samim tim utiče na sprečavanje osteoporoze u starijoj dobi, na kvalitet zuba, kose, kože i noktiju, na zdravlje krvnih sudova i zglobova, kože, a naročito na jačanje imuniteta.
Ovčiji sirevi najčešće se mogu nabaviti tvrdi, kao cijenjena delikatesa određenog područja. Budite sigurni da su većinom iz ekološkog uzgoja sa slobodne ispaše, jer od toga zavisi njegov okus. Ovčiji sir možda nije najsrećniji izbor kada je riječ o dijeti, ali svojim sastavom zadovoljava mnoge dnevne nutritivne potrebe odraslog čovjeka. Ne morate pretjerivati u njemu, degustirajte ga u posebnim prilikama.
Preporučujemo da za potrebe ishrane siromašne masnoćama jedete svježe sireve koji sadrže više vode, a manje masnoća. A u potrazi za kozijim i ovčijim sirom, najbolje je da ih tražite na pijacama ili po seoskim domaćinstvima, gdje domaće stanovništvo još uvijek priprema sireve po tradicionalnim recepturama, bez dodavanja konzervansa, boja, pojačivača okusa i sl.
Povedite se za primjerom uspješnih sportista, nutricionista i gastronoma, koji znaju koje sve tajne čuvaju sirevi i kako pozitivno utiču na zdravlje.
A koja biljka bi se češće trebala naći na stolu, pročitajt u članku https://fitnessctt.com/bundeva-kao-lijek-i-hrana/