Trening bi trebao biti nešto što Vam popravlja zdravlje, povećava respiratornu funkciju ili Vam kao rezultat donosi veću snagu i izdržljivost.
Mnogi misle da su vidljivo iscrtani trbušni mišići znak da je trening dobar i da stvarno znate šta radite? Jeste. djelomično je tačno, samo u smislu da ste dovoljno mršavi pa se trbušni mišići vide. Ali to nije dokaz snage i izdržljivosti, već u većini slučajeva samo dokaz mršavosti. Više o toj temi pročitajte u postu na linku https://fitnessctt.com/trbusnjaci-vjecna-tema/
Nažalost, stereotipi i nedostatak tačnih informacija dovode do pogrešnog razmišljanja. A pogrešan trening će Vas dovesti do razvoja tijela u pogrešnom pravcu i napravićete disbalans koji može dovesti do povreda, oslabljenog imuniteta, pa čak i nesanice.
Baveći se trenerskim poslom vidio sam dosta vježbača ( a bogami i nekoliko trenera) koji imaju toliko zakrivljenje donjeg dijela kičmenog stuba (čitaj lordoza) da više ne liče na normalnu osobu. Da ne spominjem hronično oborena ramena napred i grbu na leđima (čitaj kifoza). Da zasladimo, čuo sam neki dan da će svi koji rade mrtva dizanja “znati za svoju kičmu kad ostare”…
Nažalost, stereotipi i nedostatak tačnih informacija dovode do takvih pretpostavki. A ako nastavljate da učite druge da putem sopstvenog (pogrešnog) razmišljanjs, jednog dana tamo nekoga ćete sprašiti u bolnicu. O da, tek će onda ta nesretna osoba, kad doživi starost, znati šta su pravi problemi sa leđima, L5S1 i diskus hernija itd.
Kad sam pohađao edukaciju kao Body Transformation Coach, jedna rečenica mi je ostala urezana u glavi: primarni cilj svakog trenera je sprečavanje povreda kod vježbača…
Rješenje je, naravno, ono što je na Balkanu inače zadnja stvar: učenje i dokazivanje odnosno testiranje sposobnosti.
Što se tiče učenja. kratko ću. Nemojte samo učiti od bilo koga, nego od dokazanih profesionalaca. Pažljivo birajte od koga učite, jer u današnje digitalno vrijeme informacije se serviraju sa svih strana, ali bez ikakve kontrole. Što znači da u više od 50% slučajeva te informacije nisu uopšte tačne! Naročito ako ste rekretivac i imate viška vremena da gledate Instagram ili Facebook postove “profesionalaca”.

Treningom do zdravlja
Da malo bolje objasnimo.
Vratimo se malo na one trbušnjake. Pravilno držanje tijela je jednostavno “must” da bi uopšte razgovarali o uspješnom treningu, a vidljivi trbušnjaci su samo dokaz da ste uspješno oborili postotak tjelesne masnoće. Nisu kao takvi UOPŠTE dokaz snage koju posjedujete, što bi, uz izbjegavanje povreda, zaista trebao biti primarni cilj svakog trening programa. Statične vježbe Vam neće popraviti kondiciju i veliki mišići ne znače da ste u pravoj formu, uopšte. Uostalom, pogledajte vrhunske sportiste. Veliki su i teški? Ne, skladno su građeni i brzi kao gazele. Btw, niste se sjetili na napravite velike noge, jer one Vam stvarno trebaju.
Ne možete iz treninga u trening godinama raditi jedno te isto, i očekivati napredak. Jer tijelo je inače savršena mašina i vrlo brzo se adaptira. I onda stagnirate. A što se tiče mjerenja napretka i koliko ste daleko zaista stigli sa svojim vježbanjem, to će Vam najbolje dokazati Vaš kvalitetan san koji imate, manjak bolova u tijelu i nedostatak bilo kakvih tableta u Vašem životu, Tada možete reći da ste uspjeli, jer su snaga, kondicija i zdravlje tu.
Trening i testiranje
Kako testirati svoje sposobnosti, mogući napredak ili stagnaciju, pokazaću Vam na jednom primjeru.
Ako želite da pratite svoj napredak i realno dokažete rezultate (dugogodišnjeg) treninga, jedini pravi pokazatelj je test koji mora biti proveden barem jednom u 12 nedjelja.
Testiranje se uvijek izvodi u nepromjenjenim uslovima, da bi oni parametri na koje nemate utjecaj imali najmanje ( neželjenih) efekata na sami rezultat. To znači da izaberete jednu vježbu ili aktivnost na kojoj ćete pratiti rezultate testa. Tj, ako trčite uvijek to radite na istoj trasi i po istom vremenu, ako dižete težine držite se iste opreme na istoj lokaciji itd.
Ja sam za svoj test odabrao veslački ergometar, i to iz jednog prostog razloga: stoji na istom mjestu i to je ta sprava. Ja volim kad je jednostavno, šta bih sada 😀
Elem, šalu na stranu, ovaj ergometar se koristi kao fitness-test u cijelom svijetu, naročito ako koristite ergometar imena Concept 2. Igrom slučaja, moja sadašnja teretana ga ima, pa krenimo…
Dakle, prvo postavite referentnu vrijednost za dotični test. Jednostavno uradite prvi trening i zabilježite rezultat. Za svoj test sam uzeo udaljenost od 6 000 m, opterećenje level 5. Pošto sam ionako ispao iz forme (čitaj korona problemi), nisam ni očekivao bolji rezultat od 30 minuta. Inače, moj najbolji prolaz je nekada bio 27:15, i pokazalo se da sam čitave 3 minute sporiji od toga, tj, za istu udaljenost mi je trebalo toliko više. Za te tri minute neko drugi u boljoj formi bi odveslao nekih 500 m dalje, poređenja radi…Nije baš sjajno, zar ne?
Ponovljeni test nakon 7 dana je pokazao je skoro isto vrijeme, kraće za jedva 20-tak sekundi, sljedeće dvije nedjelje je vrijeme lagano padalo, ali pravi test nakon 12 nedjelja je ipak donio rezultat: popravak za preko 2 minute, i to me približilo mom najboljem rezultatu od prije 4 godine na samo 15 sekundi. Sad već nije tako loše….
Ja ne bih bio ja…eto izazova.
Znači, ergometar je bio na programu 3 puta sedmično po nekih 30-tak minuta, nekada kratki intervali od 2 000 m, nekada duži od 6 000, 8 000 i 10 000 m. Trening. Kvalitetan.
Rutinu veslanja sam ubacivao uz standardne treninge snage, pa mi je ovo ujedno i služiio kao kardio trening, što je kao nuspojavu istopilo i salo sa stomaka, u međuvremenu…elem, trening se nastavio uz povremeno testiranje, da bi nakon 16 nedjelja pao stari rekord, koji je u narednom periodu popravljen za čitavu minutu.
Koji je finalni rezultat treninga koji radite po planu i kako treba? Pa upravo ovo: napredak. U mom slučaju ( jer ja kao trener moram dati svoj primjer ) radi se o ubrzanju od 4 minute na 6 000 m.
S obzirom da mi treba neke 2 minute za 500 m to znači da sam nakon 16 nedjelja treninga, sa onih početnih 30 minuta ovaj put za isto vrijeme preveslao čitav 1 kilometar više!!! I to na trasi od 6 km…dobar postotak napretka. Da ne spominjem da se time popravila i kondicija u odnosu na testiranje prije 4 godine.
Dakle, da sumiramo…
Čuvajte se povreda, pod br. 1. Ako Vas nešto boli, ne trenirajte kroz bol. A kvalitetni treninzi će donijeti napredak u vidu povećanja snage ili izdržljivosti. Nekad i oboje zajedno, zavisi kako i šta trenirate, ali uvijek morate imati plan i slušati svoje tijelo. Lični rekordi neće baš uvijek padati, ali svaki korak napred, pa i mali, je bitan. Zato, testirajte sebe redovno jer je to jedini pravi način praćenja rezultata.
A za one koji žele zaista da znaju koliko su snažni i spremni, evo nekoliko pravih testova:
1. Veslanje na na ergometru, dužina 2000 m ispod 7 min
2. Superset marinci i swing (žene 12 muškarci 20 kg) sa brojem ponavljanja 21-14- 9 bez odmora i ukupnim vremenom ispod 4 minute
3. Trčanje na 5 000 m ispod 20 minuta i 10 000 m ispod 55 minuta
4. Deadlift i čučanj 2 x bodyweight
5. Minimalno 10 ponavljanja pull- up
6. Plank duži od 4 minute
Slobodno probajte. I spremite se na pakao…bez trbušnjaka. I da, možete li spustiti dlanove na pod kad ga pokušate dohvatiti ispravljenim nogama?
Šta se može dogoditi ako radite previše kardio treninga bez drugih vježbi, pročitajte u članku