Treniranje na ograničenom budžetu je nešto o čemu razmišljate kad ostanete bez posla, ovaj mjesec vam je loš i ne raspolažete s dovoljno novca ili imate neplanirane izdatke. Pa nije razlog da ne trenirate. Malo ćemo promijeniti stvari, da bi održali kontinuitet u treningu i ishrani.
Široko rasprostranjeno mišljenje je da je trenirati i zdravo se hraniti preskupo i da to sebi ne možemo uvijek priuštiti. Pa da se ne lažemo, nije baš superjeftino poput bureka i ležanja kući, ali to je cijena zdravlja koju moramo platiti ako želimo život bez bolesti. Pa idemo redom.
Članarina u fitness centru ili teretani nije prevelika, ali recimo da ovaj mjesec nemate novca za to. Mnogi gradski parkovi i izletišta srećom raspolažu sa spravama razbacanim unaokolo. Uz malo mašte možete napraviti odlične treninge napolju. Kombinujte vježbe sa težinom tijela, intervalne sprinteve, trčanja, ali i stare dobre zaboravljene vježbe poput sklekova i podizanja na vratilu. Čučnjevi, iskoraci i izdržaj su vježbe koje možete raditi bilo gdje i u bilo kojim vremenskim uslovima. Brzi hod uzbrdo je isprobana varijanta kardio treninga, naročito na prazan stomak rano ujutro. Na kraju, mnogi vježbači uvijek treniraju vani i imaju odlične rezultate.
Sportska garderoba ne mora uvijek biti skupa i zvučnog imena.
Naravno da je lijepo imati adidas ili nike opremu, ali zar to treba da bude uslov? Pamučne majice nisu skupe i imaju nekoliko prednosti u odnosu na opremu brendiranih proizvođača. Po meni najbitnije, ne možete unedogled trenirati u istoj garderobi, bez obzira koliko kvalitetna bila. Znoj i bakterije nekad prežive pranje, uz sve vaše napore da je održite čistom i dezinfikovanom. Mjenjajte garderobu u kojoj trenirate nakon izvjesnog vremena. Čuvajte se jedino baš jeftine sintetike, nije baš sjajan izbor.
Ista je stvar i sa ishranom za vrijeme treniranja. Proteinski praškovi i ostali suplementi su dokazano dobri, ali za rekreativce ionako nisu obavezni i spadaju u dodatke ishrani. Prirodna hrana je nezamjenljiva, samo moramo malo pažljivije planirati. Skuplju hranu, koju treneri i nutricionisti uvijek preporučuju zbog svog sastava, možemo zamjeniti pristupačnijim opcijama. Losos zamjenite tunom, integralnu tjesteninu običnom, vansezonsko povrće zamjenite kiselim ili sezonskim, itd. Planirajte obroke unaprijed i možete proći jeftinije.
Bitno je održati kontinuitet u ishrani i treningu.
Okupite društvo, prijatelje i ostale vježbače. Treninzi vani znaju biti jako veseli, uz druženje i smjeh. Izlet, fudbal, plivanje na bazenu, trčanje za djecom i psima, planinarenje na niže vrhove, vježbe na spravama u parku. Izaberite svoje oružje i samo napred. Jer oni koji imaju volje, ionako nemaju izgovora da ne treniraju.
Jedan od načina kako možete trenirati i sa malo opreme i uz samo bodyweight vježbe pročitajte u članku https://fitnessctt.com/tabata-metoda-treninga/